Co je potřeba, aby mohly rolby vyjet k úpravě sjezdovek?

Zajímá vás, jaké okolnosti ovlivňují správnou úpravu sjezdovek a co všechno vede k perfektně urolbované pistě? Čtěte dál.

 


Co je inverze?

Za normálních okolností platí, že s rostoucí nadmořskou výškou klesá teplota ovzduší o cca 0,5 - 1 °C na každých 100 m výšky. V případě, že s rostoucí nadmořskou výškou roste i teplota ovzduší, mluvíme o teplotní inverzi. Zatímco ve městech s sebou inverze přináší špatné rozptylové podmínky a kouř a spaliny se hromadí pod „pokličkou“ v dýchací vrstvě atmosféry, na horách nám komplikuje inverze život jiným způsobem.

Inverze ve Špindlerově Mlýně

Komplikace spojené s inverzí na horách se týkají především umělého zasněžování. Nadmořská výška sjezdovek ve Špindlerově Mlýně se pohybuje od 700 do 1235 metrů nad mořem, pro zasněžování je potřeba teplota zhruba -5 °C a optimální vzdušná vlhkost. Pokud za normálních okolností naměříte v dolních polohách -5 °C, v horních polohách bude teplota kolem -8 °C. Zasněžování může probíhat naplno. Ale při inverzi a teplotě -5 °C v dolních polohách se v horních polohách pohybuje okolo pouhých -2 °C, což zasněžení technickým sněhem znemožní.

 


Máte další otázky?

Jděte na stránku Věděli, jste že..., kde se dozvíte další zajímavé informace z provozu areálu.

 

Jít na Věděli jste, že...→