Pohyb po uzavřených sjezdovkách

Chodíte rádi na večerní výšlapy na skialpech? Dejte si pozor na rolby, které se pohybují po uzavřených sjezdovkách!Sjezdovky jsou uzavřené v čase 16:30 - 8:30, vyjma sjezdovky Hromovka I (1), která je otevřená ještě v době večerního lyžování 18:00 - 21:00.


Upozornění pro návštěvníky

Mimo provozní dobu sjezdovek jsou sjezdovky pro veřejnost uzavřené. Pohybem po uzavřených svazích se vystavujete smrtelnému nebezpečí!


Rizikové oblasti

V době po uzavření sjezdových tratí se po svazích pohybují rolby a další technika, které upravují sněhovou pokrývku i do pozdních nočních hodin. Dbejte zvýšené opatrnosti a vyhněte se při pohybu venku sjezdovkám, a obzvláště rizikovým KILL ZÓNÁM. V těch můžete potkat jak samotnou rolbu, tak především ocelové lano, jímž je rolba pevně ukotvena ke svahu, a které představuje špatně viditelný a pohyblivý zdroj nebezpečí. Při pohybu po uzavřených sjezdovkách hrozí nebezpečí úrazu. Červeně označené KILL ZÓNY jsou nejrizikovějšími oblastmi. Střet s lanem nebo rolbou při sjezdu po uzavřené sjezdovce pro vás může být smrtelný.  

červeně vyznačené oblasti = tzv. KILL ZÓNY (nejrizikovější oblasti, kde se pohybují rolby a vyskytují se zde ocelavá lana, hrozí zde nebezpečí smrtelného úrazu)
oranžové body = úvazové body (zde bývá ukotveno lano rolbu)Jak se rolby pohybují po uzavřených svazích?

Každý den v zimní sezóně vyjíždí v lyžařských střediscích na svahy rolby, aby upravily sjezdovky na další den. Ve většině případů rolby vyjíždějí v  16:30 a úprava sjezdovek jim trvá dlouho do noci. Pokud se tedy chystáte na večerní výšlap na skialpech, je téměř jisté, že rolby na sjezdovkách uvidíte.
Samotná rolba váží kolem 12 tun a při práci na sjezdovkách se často zajišťuje lanem, které je pomocí háku připevněno ke kotevnímu bodu.  Lano může dosahovat délky až 1500 m a v noci je navíc téměř neviditelné. Pokud rolba zavěšená na laně sjede během práce pod horizont, lano se může také zaříznout do sněhu a schovat se. V každém případě na vás číhá smrtelné nebezpečí, v případě náhlého napnutí lana můžete doslova ztratit hlavu.
Z toho důvodu je zakázáno používat sjezdovky pro výstup i sjezd a sjezdovky jsou po ukončení provozu uzavřeny. Pokud jste v situaci, kdy se pohybu po sjezdovce vyhnout nelze, věnujte prosím zvýšenou pozornost situaci na sjezdovce. Před vstupem na sjezdovku se důkladně rozhlédněte a nezapomeňte si pořádně posvítit baterkou nebo čelovkou. Zkontrolujte, že se ve vašem okolí nenachází lano rolby, a že není ani schované ve sněhu. Pokud lano spatříte, v žádném případě se k němu nepřibližujte! Počkejte, dokud kolem vás odspodu neprojede rolba, která na laně pracuje. Pokud si nejste jisti, raději opět počkejte, až rolba projede. Na přítomnost rolby na laně často upozorňují také světelné cedule nainstalované v některých místech, kde lesní cesty kříží sjezdovky, nebo nad úvazovými body. Nikdy se ale nespoléhejte jen na ně a překontrolujte si aktuální situaci i vašimi smysly - jde o vaše zdraví a o váš život.