Medical Point

Okamžitá zdravotnická pomoc je k dispozici ve Svatém Petru po celou zimní sezónu. 


momentálně mimo provoz!

 

Traumatologicko-Chirurgická AMBULANCE

  • bezplatné ošetření - smluvní partner zdravotních pojišťoven
  • péče zajištěna lékaři Nemocnice Vrchlabí
  • přímo na dojezdu sjezdovek ve Svatém Petru

MUDr. Petr JindraPřed lyžováním či snowboardováním pečlivě zvážit obtížnost terénu, vybavení, vlastní síly a schopnosti, množství osob na svahu - všechny tyto faktory mohou vést k pádu a úrazu (při lyžování jsou nejčastější úrazy dolních končetin, kolen, úrazy hlavy a řezné rány, u snowboardu jsou nejčastější úrazy horních končetin – zápěstí, klíční kost, ramena).
Nezbytnost ochranných prvků – helma jako minimum (dokáže zredukovat riziko vážného poranění hlavy až trojnásobně), zvážit pořízení páteřního chrániče a nejlépe i chrániče zápěstí a předloktí, ochranné prvky jsou vhodné i při sáňkování a bobování.
Důležité je nezapomenout si na hory vzít veškeré potřebné léky, které užíváte a zejména je důležité, při sportovních činnostech a pobytu na horách mít u sebe kartičku zdravotní pojišťovny.

Podchlazení – pokles tělesné teploty pod 35°, je dáno poklesem okolní teploty pod určitý kritický bod (je různý na základě tělesné kondice, aklimatizace či individuální schopností reagovat na změny teploty). Nejčastější příčinou podchlazení jsou nízké zimní teploty na svazích hor, zejména chlad umocňuje mrholení, sněžení a vítr. Tělo reaguje na chlad zúžením malých cév v kůži, čímž se sníží její prokrvení a tělesné teplo se schová pro centrální – životně důležité orgány Prevence: pokud chystáte zimní túru a nemůžete vyloučit nepřízeň počasí, nutná dobrá fyzická kondice (i velmi lehké onemocnění může být nebezpečné), vícevrstvé oblečení, nepromokavý plášť či bunda. Oblečení volné u krku, kolem zápěstí (aby se při námaze mohl volně odpařovat pot), náhradní suché ponožky, vysoko-kalorická strava, nekuřte a nepijte alkohol.
Omrzliny – vznikají účinkem chladu, obvykle na krajních částech těla. Příčinou je dlouhodobé zúžení průsvitu cév, které byly vystaveny chladu. Prevence: nošení přiměřeného oděvu a rukavic a tím, že chladu vystavíme co nejmenší plochu těla na co nejmenší dobu. Nezakrývejte obličej šátkem, kuklou, přes které dýcháte, voda, která vznikne vlivem dýchání pak na obličeji namrzá a způsobuje lišeje či omrzliny. Používejte ochranné krémy na principu emulze vody v oleji. V zimě se kůže vlivem mrazu vysušuje. Vodní částice krému mají kolem sebe olejový film. Hydratace a aktivní látky se dostanou do pleti a na povrchu zůstane slabý tukový film, který působí jako blok a nepustí dovnitř mráz, vítr nebo částice prachu. Pokud se ocitnete u úrazu na lyžích či na snowboardu nebo u toho, kdy jiná osoba ztratí vědomí a potřebuje pomoc, neváhejte a učiňte okamžitě základní kroky první pomoci vedoucí k záchraně života včetně neodkladné resuscitace (masáž srdce) a to i před příjezdem Horské nebo Záchranné služby.