SNOWsat

Nová technologie, která zefektivní úpravu sjezdovek ve Špindlerově Mlýně. 


Horkou technologickou novinkou letošní zimní sezóny je chytrý digitální systém SNOWsat, který se již osvědčil i na rakouských sjezdovkách. V zahraničních střediscích se využívá od roku 2014. V současnosti funguje především v evropských letoviscích jako Sölden, Garmisch-Partenkirchen, Gstaad, Val Thorens nebo v kalifornském Diamond Peak.
SNOWsat je systém na měření sněhové pokrývky a řízení vozového parku. Funguje na principu přesné GPS polohy různých částí vozidla, kterou porovnává s podrobnou 3D mapou lyžařského střediska bez sněhu. Díky tomu je schopen vypočítat výšku sněhu pod vozidlem (s přesností na 3 cm) a poskytnout další údaje z provozu vozidla. Podrobnosti o přesné výšce sněhové vrstvy ve všech částech sjezdovek jsou díky SnowSatu poskytované v téměř reálném čase. Tato přesná data usnadňují rozhodování ohledně zasněžování nebo otevírání sjezdovek na začátku sezóny. Za použití této nové technologie budeme schopni sníh využít daleko kvalitněji a efektivněji, očekáváme proto úspory v energiích na zasněžování a pokles ve spotřebě pohonných hmot v provozu roleb.
Zavedení nového systému z technického hlediska není nijak náročné. Do střediska je nainstalována základna s GPS přijímačem, která komunikuje s rolbami na svahu. Do roleb jsou namontovány GPS přijímače, dotykový monitor a skříňka pro sběr dat, o která se stará dedikovaný server. Jednotlivá zařízení mezi sebou komunikují přes wi-fi, díky níž je přenos na dálku obstaráván přes rádiové frekvence nebo GSM síť.
Vize úspory enegrií je 15 procent v technickém zasněžování a osm procent ve spotřebě pohonných hmot. Pokud se systém osvědčí, bude v následujících sezónách rozšířen i do ostatních zařízení na úpravu sjezdovek v našem areálu.
Jak to funguje?
Objevte výhody věrnostního programu

Slevy a body za každý nákup s kartou GOPASS.